Ana içeriğe atla
  • Üniversitemiz tarafından abone olunan ya da deneme erişimine açılan elektronik dergiler, kitaplar, veri tabanları ve diğer dijital ürünler, ulusal ve uluslararası lisans anlaşmaları ile koruma altındadır.
  • Telif hakları Türkiye sınırları içerisinde, 5846 sayılı Fikri ve Sanat Eserleri Kanunu'yla korunmaktadır. Telif Hakları Kanunu, telifli eserlerin telif hakkı sahipleri dışında kullanımını sınırlar. İzinsiz kopyalama veya çoğaltma, telif hakkı sahibinin veya bağlı hak sahiplerinin yasal haklarını ihlal etmek demektir.
  •  Elektronik kaynakların kullanımı lisans anlaşmaları çerçevesinde belli kurallara bağlanmıştır. Bu lisans anlaşmalarının temelinde aşağıdaki maddeler yer almaktadır, bu maddeler yayıncı ve elektronik ürüne göre farklılık gösterebilmektedir:
  • Kütüphane’nin sağlamış olduğu elektronik kaynakların, verilerin, elektronik posta ya da basılı kopyalarının Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi mensubu olmayan kişilerle paylaşılması yasaktır.
  • Elektronik kaynaklardan sağlanan materyaller, herkes tarafından erişilebilen web sayfalarına ya da diğer çevrim içi ortama gönderilemez.
  • Yayınların tüm mülkiyet hakkı satıcı ya da üretici firmaya aittir. Üçüncü parti yazılımlar (Getright, Flashget, Internet Download Manager vb.) kullanarak sistematik indirme yapılamaz.
  • Uzaktan erişim ile ilgili “Kullanıcı adı ve şifre” bilgilerini bir elektronik ağ üzerine yükleyemez, dağıtamaz ve başkalarıyla paylaşamaz.
  • Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi personeli ve öğrencileri, fikri mülkiyet ve telif hakları ile ilgili her türlü etkinlik ve işlemlerinde yasalara, Üniversitenin politikasında belirlenen ilkelere, genel akademik etik ve ilkelere uygun davranmakla yükümlüdür. Elektronik kaynakların kullanımından doğabilecek bütün sorumluluk söz konusu materyali kullanan kişi veya kişilere aittir. Kullanıcılar sözleşmede yer alan maddelere uygun olarak lisanslı elektronik kaynakları kullanmayı kabul ve taahhüt ederler.

 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.